آموزش فتوشاپ

آموزش تکنیک رنگی کردن عکسهای قدیمی و سیاه و سفید در فتوشاپ

اگر عکسی قدیمی توی خونه دارید و خیلی براتون عزیزه و یادآور خاطرات قدیمیتون هست و دوست دارید که اون رو بصورت رنگی داشته باشید ، باید بگم حتما این آموزش رو تا آخر دنبال کنید .

خیلی از ماها توی خونه ها مون یا توی آلبوم عکسامون چنتا عکس قدیمی یا سیاه و سفید داریم که شاید دوست داشته باشیم اون رو با حس و حال اینروزها ببینیم خصوصا اگه اون عکسا قدیمی و خاطره انگیز باشن .

امروز قصد دارم آموزش مربوط به رنگی کردن عکسهای سیاه و سفید را براتون بزارم. امیدوارم که توجهتون رو جلب کنه. برای شروع این عکس رو که من آماده کردم با راست کلیک و Save image as  در کامپیوترتون ذخیره کنید.

عکس رو توی نرم افزار فتوشاپ باز کنید .توجه داشته باشد که حتما مود رنگ تصویر روی RGB تنظیم شده باشه . برای این کار به سربرگ Image>Mode رفته و RGB رو انتخاب کنید.

از لایه Background یککپی بگیرد تا یک نمونه اضافه از تصویر اصلی رو داشته باشیم. این کار رو با راست کلیک کردن روی لایه اصلی و انتخاب گزینه Duplicate Layer یا با فشردن همزمان کلیدهای Ctrl+J انجام بدید.

ابزار Quick Selection tool رو انتخاب کنید .

حالا نوبت به انتخاب بخشهای مختلف تصویر هستش . ما باید بخش های مختلف رو جوری انتخاب کنیم که احتمال میدیم رنگ های متفاوتی دارن . برای مثال در تصویری که داریم رنگ آسمان ، رنگ علف ها ، رنگ قایق و همچنین قسمت زمین ماسه ای باید متفاوت باشه. خب برای راحتی کار از بخش های بزرگتر شروع میکنیم من از قسمت آسمون و ابرها شروع میکنم و تقریبا تمام سطح آسمون رو با درگ کردن موس انتخاب میکنم توجه داشته باشید که باید کل منطقه که قرار رنگ زده بشه رو باید انتخاب کنید . اگر انتخابتون دقیق نیست و قسمتهایی از بخشهای دیگه هم انتخاب میشه اصلا جای نگرانی نیست .

لازمه بدونید برای کنترل بهتر روی انتخاب قسمتهای مختلف در قسمت بالا ودر Option Bar  مربوط به Quick Selection tool چند گزینه مربوط به افزودن و حذف به قسمت انتخاب شده وجود داره که براتون توضیح میدم .قسمت انتخاب شده من به اینصورت هست من کل آسمون و یه قسمتهایی از زمینه چمن و قسمت بالای قایق رو هم انتخاب کردم که زیرش آسمون پیداست .

 

خب تا اینجای کار خوبه . و من تنظیمات رو برحسب تصویری که دارم انتخاب کردم . اگر شما تصویر دیگری رو برای رنگی کردن انتخاب کردید برای انتخاب بهتر میتونید از ابزاری های که در پایین توضیح میدم کنترل بهتری روی پیشرفت کارتون داشته باشید.همونطوری که گفتم میتونید با ابزارهای بالا کنترل بیشتری روی کارتون داشته باشید و قسمتهای انتخابی رو با دقت بیشتری مشخص کنید .

اگر میخواهید جزئیات بیشتری برای لبه های انتخاب انجام بدید روی Refine Edge کلیک کنید و در پنجره بازشو تغیرات رو اعمال کید .

من شعاع هوشمند Smart Radius  رو تیک زدم و مقدار اون رو برابر ۲ قرار دادم  و در قسمت Smooth هم مقدار رو برابر ۳ قرار دادم . این کار باعث میشه که انتخاب نرمتری داشته باشیم و از ایجاد لبه های تیز جلوگیری بشه.

حالا که انتخاب کامل شد میرم برای رنگ کردن کار . زمانی که قسمت مورد نظر رو در حالت انتخاب داریم ازپایین پنل لایه ها Create new fill or adjustment layer که بصورت یک دایره نیمه پر هست کلیک میکنید و در منوی باز شو  Solid Color انتخاب کنید .

خب در پنجره Color Picker  یک رنگ آبی برای آسمان انتخاب کنید . من از رنگ  ۵۰۸۴۹f# استفاده میکنم  .

شاید این رنگ اون رنگ دلخواهمون نباشه ولی اصلا جای نگرانی نیست و بعد میتونید این رنگ رو مطابق با سلیقه خودتون تغییر بدید.

حالا که رنگ رو انتخاب کردید منطقه انتخابی ما بصورت یک رنگ آبی یکدست در لایه جدید در میاد . در واقع ما رنگ جدید رو در یک لایه جدید که ماسک شده اضافه کردیم . مزیت اینکار اینه که لایه اصلی کارمون دست نخورده باقی میمونه .

قدم بعدی اینه که رنگ رو به نسبت کنتراست رنگ سیاه و سفید تنظیم کنیم یعنی قسمتهای ابری و قسمتهایی که ابر نداره مشخص بشه و در واقع تمام جزئیات ابرها و آسمون با رنگ آبی تلفیق بشه . برای اینکار در پنل Layers و درقسمت بالای پنل وضعیت ترکیب رو از حالت Normal به حالت Overlay تغییر بدیم . خب الان ما تا اینجا پیش رفتیم .

اگر دقت کنید میبینید در بعضی جاها انتخاب ما از اون چیزی که میخاستیم به بخش دیگه ای وارد شده . خب اگه یادتون باشه ما رنگ آسمون رو با استفاده از  Solid Color در پنل Create new fill or adjustment layer ایجاد کردم که باعث شد رنگ در لایه جدید و با یک لایه ماسک ایجاد بشه . در اینجا لازم میدونم توضیح مختصری در باره ماسکها بدم . ماسکها به دو رنگ سیاه و سفید حساسن ، زمانی که شما به لایه ماسک رنگ سفید اضافه میکنید در واقع دارید پیکسلهای موجود در اون قسمتها رو روشن میکنید و زمانی که از رنگ سیاه استفاده میکنید پیکسلهای مربوط به اون منطقه خاموش میشه و از دید شما محو میشه اگر در تصویر بالا دقت کنید میبیند که قسمتهای سفید لایه ماسک در پنل لایه ها رنگی شده و قسمتهای سیاه هنوز سیاه و سفید هست . این دقیقا کاریه که لایه ماسک میکنه . اگه بطور ساده تر بخوام توضیح بدم به این صورت هست : فرض کنید در یک اتاق کاملا تاریک و جلوی یک تابلو هستید چراغ قوه رو روشن میکنید و روی قسمتی از تابلو نور میندازید اون قسمت از تابلو براتون قابل دیدن میشه این دقیقا همون کاریه که رنگ سفید بر روی ماسک انجام میده و اگه بخواهید اون قسمت از تابلو دیده نشه چراغ قوه رو خاموش یا به جای دیگری نور میدید . با جابجایی نور چراغ قسمتهایی که نور بهشون نمیتابه از دید خارج میشه . دقیقا مثل زمانی که رنگ سیاه روی لایه ماسک قرار داره.خب حالا میریم برای ویرایش رنگ در قسمتهای اضافه .

برای شروع یه براش نرم با اندازه ۲۵px  و Hardness 0% انتخاب کنید .

در قسمت بالا مقادیر Flow , Opacity رو بصورت زیر تغییر بدید .

در قسمت Color Picker و برای قسمت Foreground رنگ مشکی رو انتخاب کنید .

حالا به آرامی و نرمی روی قسمتهای اضافه رنگ شده و همچنین لبه هایی که احساس میکنید نیاز به ویرایش داره براش رو بکشید تا کاملا محو بشه .خب من قسمتهایی رو که نیاز به ویرایش داشت رو مشخص کردم تا به درک بهتر مطلب کمک کنه . خاطرتون باشه هرچقد این کار رو با حوصله و ظرافت بیشتری انجام بدید نتیجه کارتون بهتر و واقعی تر میشه.

خیلی خب شروع میکنیم به پاکسازی و تمیز کاری . براش انتخابی رو به آرامی روی قسمتهای اضافه میکشیم تا رنگ آبی کاملا محو بشه . برای قسمتهای ظریفتر میتونید از اندازه براش کوچکتر و برای قسمتهای بزرگتر از اندازه براش بزرگتر استفاده کنید .

خب میبینید که من مقداری از رنگ آبی رو محو کردم این کار رو باید اونقد انجام بدید تا کاملا قسمتهای ظریف کار هم به رنگ اصلی برگرده برای شاخه های علف که در افق محو هستن لازم نیست زیاد حساسیت به خرج بدید و سعی کنید روی علفها رو با اندازه کوچک براش کمرنگ کنید. خب نتیجه کار من تا اینجا به اینصورت در اومده .

من در اینجا سعی کردم تا حد امکان جزئیات محو در افق مثل شاخه های علف رو از قسمت آسمون متمایز کنم .

خب تا اینجا اصول اولیه و روش کار رو یاد گرفتید این کار برایه بقیه قسمتها دقیقا به همینصورت هست . به یاد داشتن این نکته خیلی مهم هست که برای قسمتهای مختلف از رنگی استفاده کنید که به واقعیت نزدیکتره . برای مثال باید پیش بینی کنید که رنگ اصلی قایق چی بوده . اگه واقعا یه خروجی رئال میخواید از بکار بردن رنگهای نا متعارف و جیغ خودداری کنید .

برای بقیه بخشها من آموزش رو بصورت کلی ادامه میدم و وارد جزئیات نمیشم.

قسمت بعدی که من میخام به رنگ پردازیش بپردازم قسمت زمین مسه ای و چمن هاست که بخش بزرگ دیگه از کاره . طبق روال قبل ابزار Quick Selection tool رو انتخاب و قسمتهای ماسه ای رو انتخاب کنید . اگر انتخابتون به علفا هم کشیده شد  اشکالی نداره چون ما در بعضی جاها نیاز داریم که رنگ علفها با رنگ زمین ماسه ای ترکیب بشه . دقیقا در قسمتهایی که تراکم علفها کم هست و جاهایی که ساقه ها به زمین میرسن.

من قسمت ماسه ای رو به این صورت انتخاب کردم . حواستون باشه هر بار که میخواید منطقه جدیدی رو انتخاب کنید حتما باید لایه Background Copy v رو در پنل لایه ها توی حالت انتخاب داشته باشید در غیر اینصورت ابزار Quick Selection tool بصورت غیر فعال در میاد.

مثل مرحله قبل به پنل Create new fill or adjustment layer میرم و دوباره Solid Color رو برای قسمت زمین ماسه ای فعال میکنم و از قسمت Color Picker مقدار رنگ اون را ۹۱۸۱۶۵# قرار میدم . طبق روال مرحله قبلی به بالای پنل Layers میرم و در قسمت Blend Mode اونو از حالت Normal به حالت Overlay تغییر میدم.

بعد

۱۸

خیلی خب الان باید کار ما به این صورت در اومده باشه.

۱۷

قسمتهای اضافی رنگ رو میزاریم بمونه تا بعد از رنگی کردن علفها در جاهای مناسب حذفشون کنیم .

مرحله بعدی نوبت به انتخاب محدوده علف ها هست مثل قبل اینکار رو انجام میدیم . من این قسمت رو به این صورت انتخاب کردم.

در ادامه به مسیر Create new fill or adjustment layer رفته و گزینه Solid Color رو انتخاب و در Color Picker رنگ ۳f7937 # رو وارد میکنیم و طبق روال مراحل قبلی Blend Mode رو روی Overlay قرار میدیم.

تا اینجا کار ما به اینصورت در اومده.

میبینید که باز مقداری رنگ اضافه سبز در قسمتهای آسمون و بدنه قایق به چشم میخوره و همچنین روی قسمتهای ماسه ای رو هم که قبلا با رنگ دیگه رنگ شده بود رو پوشونده . برای اینکه راحت تر بتونیم مناطق ماسه ای رو از رنگ سبز پاک کنیم روی قسمت ماسک لایه ماسه میریم و با نگه داشتن Ctrl و کلیک روی ماسک منطقه ماسه ای رو به حالت انتخاب در میاریم بعد لایه ماسک مربوط به علف ها رو انتخاب میکنیم . رنگ foreground رو به سیاه تغییر میدیم و با ابزار Paint Bucket Tool  یا با فشرن همزمان کلیدهای Alt+Backspace رنگ سیاه رو به لایه ماسک علفها اضافه میکنیم . اینکار باعث میشه پیکسل های مربوط به اون ناحیه غیر فعال شده و رنگ سبز محو و رنک ماسه ها مشخص بشه .

۱-

۲-

خب کار ما باید تا اینجا به اینصورت باشه.

همونطوری که میبینید قسمتهای اضافی رنگ چمن ها حذف شده البته در بعضی جاها هم باید رنگ داشته باشه که از بین رفته . این قسمتها رو بعدا با براش و رنگ سیاه و سفید درست میکنیم .

حالا میریم برای تمیز کاری من ابتدا قسمتهایی از رنگ سبز رو که به قسمت آسمون نفوذ کرده رو با استفاده از براش با رنگ سیاه از بین میرم سراغ ترکیب رنگ علفها و ماسه ها دقیقا اونجاهایی که  ساقه علفها از زمین بیرون اومده باید یه رنگ میان سبز و قهوه ای روشن باشه . . خب فکر میکنم تا اینجا رو کاملا متوجه شده باشید و نیازی به توضیح بیشتر نباشه . برای اینکه رنگ هر لایه ماسک رو ویرایش کنید باید روی قسمت ماسک همون لایه رو کلیک کرده باشید . من برای اینکه تصویر واقعی تر به نظر بیاد روی بعضی از بوته های داخل محدوده ماسه ای هم با رنگ سفید و با براش نرم و کوچک پوشوندم تا رنگ سبز بگیرن . برای قسمتهای پایین ساقه ها هم تقریبا ۵۰ درصد رنگ سبز رو محو کردم تا ترکیب رنگ طبیعی تری بدست بیاد . البته برای اینکه علفها رنگشون از حالت یکدست دربیاد با یه براش نرم متوسط و انتخاب رنگ سیاه قسمتهایی از علف ها رو کمرنگ کردم تا جلوه تابش نور بصورت یکدست نباشه. خب تصویر ما تا اینجا به اینصورت در اومده.

 

فکر میکنم تا اینجا خوب پیش رفتیم .خب حالا طبق مراحل قبل قایق رو انتخاب میکنیم و دقیقا همون مراحل رو برای قایق هم جلو میریم. من برای رنگ قایق ۷c6c54 # رو در نظر گرفتم که فکر میکنم مناسب باشه . مث قبل قسمت قایق رو هم ویرایش میکنم که در نهایت به این صورت در اومد. من قایق رو بصورت کامل انتخاب کردم و بعد با براش کوچک و نرم سیاه روی زنجیر ها کشیدم تا زنجیرها از زیر رنگ قایق بیرون بیاد دقت کنید وقتی میخاید این کار رو انجام بدید حتما روی زنجیر باشه نه بدنه قایق .

اما تا اینجا به این نتیجه رسیدیم .

خیلی عالی . حالا نوبت به انتخاب زنجیر و رنگ آمیزی اونه.این مرحله هم مث مراحل قبل راحت راحته .

باانتخاب قسمت زنجیر ها و اعمال رنگ دلخواه و ادیت لایه ماسک این کار رو به پایان میبریم. من برای زنجیر رنگ ۸۹۶b51 # رو انتخاب کردم تا یک مقدار افکت زنگ زدگی به زنجیر داده باشم .خب نتیجه نهایی کار رو ببینید .

این مرحله انتخابیه و باعث میشه خروجی بهتری برای کارمون داشته باشیم .

لایه Background Copy رو انتخاب کنید و به سربرگ Image >Adjustment  برید و Curves رو انتخاب کنید . همچنین با فشردن کلیدهای Ctrl+M میتونید این پنجره رو باز کنید. نقطه سیاه وسط کمان رو مقداری به سمت جهت فلش حرکت بدید تا فیلد های Output و Input فعال بشه برای Output مقدار رو برابر ۱۴۵ و برای Input مقدار رو برابر ۱۱۰ قرار بدید و Ok کنید . این کار مقداری Brightness کل کار رو بیشتر میکنه و تصویر شفاف تری در خروجی به ما میده .

نتیجه نهایی کار ما به این شکل هست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر سایت

جسارت اجرایی کردن ایده هایت را داشته باش همیشه جهان پر بوده از ترسوهای خوشفکر. " استیو جابز "

نوشته های مشابه